Czy dom dwurodzinny to dobry pomysł?

Domy dwurodzinne są idealną opcją dla członków rodziny pragnących stworzyć wspólne gospodarstwo domowe. Można wówczas liczyć nie tylko na bliskość z domownikami i wsparcie, ale też na liczne oszczędności. Chociaż dawniej dom dwurodzinny był znacznie częściej spotykany niż obecnie, to jednak widać wyraźny wzrost popularności tego typu nieruchomości.

Projekty domów dwurodzinnych – jeden duży dom dla wielu domowników

Mówiąc o domach dwurodzinnych, zwykle chodzi o budynki piętrowe lub takie z poddaszem użytkowym. Każde piętro jest użytkowane przez kogoś innego. Rozkład pomieszczeń został rozplanowany w taki sposób, aby każda rodzina mogła liczyć na swobodę i prywatność. Co ciekawe, dom dwurodzinny jest traktowany przez prawo budowlane jako dom jednorodzinny. Jest to dobra wiadomość, gdyż możliwe jest budowanie takiego domu na działce bez żadnych dodatkowych przeszkód, nawet jeśli plan zagospodarowania przestrzennego zezwala wyłącznie na zabudowę jednorodzinną. Warto też mieć na uwadze też liczne oszczędności:

• nie trzeba kupować dwóch działek,
• koszty związane z budową domu rozkładane są na dwie rodziny,
• późniejsze koszty związane z eksploatacją budynku także są dzielone na dwie części.

Wspólne mieszanie=wzajemna pomoc

Na zakup projektu domu dwurodzinnego decydują się głównie rodziny, które pragną zamieszać ze sobą pod jednym dachem, zmniejszając koszty zakupu działki i projektu oraz budowy i eksploatacji budynku. Zwykle są to rodziny, ale mogą to być także osoby niespokrewnione ze sobą, które łączą bardzo dobre relacje. Buduje się je także z myślą o wynajmie czy też planuje się ich przeznaczenie na cele usługowe. Układ pomieszczeń w takich domach jest dobrze przemyślany, dzięki czemu obie rodziny mogą liczyć na komfort i prywatność. Wszystko zależy od wybranego sposobu połączenia mieszkań. Jedni decydują się na zachowanie ciągu komunikacyjnego pomiędzy dwoma lokalami mieszkalnymi, a inni na ich całkowite rozdzielenie i na osobne wejścia. Mieszkania mogą zostać połączone wiatrołapem i częścią gospodarczą. Część wypoczynkowa także może być wspólna lub osobna.

Comments are closed.