Jak dopasować projekty domów do działki?

Zanim w kręgu zainteresowań inwestora znajdą się projekty domów, najpierw trzeba zakupić działkę. Ceny parceli są wysokie, więc nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup takiej działki, na której można postawić każdy dom bez problemu. To cena często decyduje o tym, że inwestor kupuje działkę nietypową. Wtedy musi starannie, z pomocą projektanta wybrać odpowiedni projekt. Biura projektowe nawet w gotowych katalogach posiadają propozycje domów na nietypową działkę.

Co to znaczy działka typowa?

Typowa, łatwa do zabudowania działka ma następujące cechy:

  • kształt prostokąta,
  • wjazd od północy,
  • płaska powierzchnia.

Takie działki mogą mieć dużą lub małą powierzchnię. Na dużej można postawić budynek o dowolnej kubaturze, w tym duży dom parterowy. Natomiast na małej powierzchni, o ile potrzebujemy dużo przestrzeni do zamieszkania, to lepiej wybrać dom piętrowy lub parterowy z użytkowym poddaszem. Pamiętajmy przy tym, że trzeba zachować odpowiednie odległości od posesji sąsiadów.

Działka nietypowa – wjazd od południa

Czasami nie ma wyjścia – wjazd do domu może być usytuowany od południa. Jest to gorsza opcja, ponieważ istnieje taka niedogodność, że dom może nie być wystarczająco nasłoneczniony. Inwestorzy wolą, gdy wjazd jest od północy, wówczas front domu, gdzie zwykle jest strefa dzienna, wymagająca więcej światła słonecznego, znajduje się od strony południowej.

Jednak biura architektoniczne mają już w gotowych katalogach przygotowanych wiele projektów domów z wejściem od południa. Mając tak niekorzystnie usytuowaną parcelę, trzeba wybierać dom spośród takich projektów.

Działka nietypowa – wąska i długa lub działa szeroka i płytka

W jednym i drugim przypadku trzeba szukać takich projektów, które są wykonywane z myślą o działkach o nietypowych rozmiarach. Na wszystkie problemy architekci mają gotowe rozwiązania, nie ma więc potrzeby, by korzystać z drogich projektów indywidualnych.

Działka nietypowa – nierówna powierzchnia

Można, oczywiście, zniwelować teren. To podwyższa koszty budowy. Biura projektowe mają w ofercie takie projekty domów, dla których nierówny teren nie jest problemem. Są to domy z podpiwniczeniem.

Comments are closed.