Projekty małych domów parterowych dla małych rodzin

Domy parterowe najczęściej powstają we wsiach i na obrzeżach małych miast. Są to tzw. domy na miarę, czyli obliczone na aktualne potrzeby rodziny. Okazuje się, że rodzina 4-osobowa potrzebuje 60 – 80 metrów kwadratowych powierzchni, by wygodnie mieszkać. Małe domy jednorodzinne są większe o 20 -40 metrów, zapewniają więc niezły komfort zamieszkania.

Dla kogo projekty małych domów?

Projekty małych domów parterowych mają dwa rodzaje klientów. Pierwsza grupa to młode rodziny z małymi dziećmi. Dla nich jest to pierwsze samodzielne lokum. Nie mają dużych potrzeb mieszkaniowych, poza tym opiekując się małymi dziećmi, wybierają mieszkanie wygodniejsze i bezpieczniejsze dla małych lokatorów, bo bez barier architektonicznych.

Nieduży dom nie wymaga dużych pieniędzy ani na etapie budowy, ani w trakcie użytkowania.

Drugą grupą klientów są starsze małżeństwa, które po przejściu na emeryturę wyprowadzają się z dużych miast i budynków wielorodzinnych, chcąc jesień swego życia spędzić na wsi w otoczeniu natury, a mały dom ma im zapewnić spokój i bezpieczeństwo.

Oczywiście, każdy może zostać właścicielem niedużego domu, jeśli tylko tego chce i potrzebuje.

Jakie są projekty małych domów?

W projektach małych domów da się zaobserwować dużą różnorodność, jeśli chodzi o rozwiązania architektoniczne bryły budynku. Ponieważ inwestorzy zwykle chcą budować oszczędnie, więc projekty im to umożliwiają. Bryły budynków są proste, dach nieskomplikowany. Domy różnią się wykończeniem elewacji i detalami architektonicznymi. Często towarzyszy im taras łączący część dzienną domu z ogrodem.

Pomieszczenia obecne w takich domach to:

  • salon z aneksem kuchennym, bądź oddzielna kuchnia i salon – to stanowi strefę dzienną domu,
  • 2-3 sypialnie,
  • pomieszczenie gospodarcze,
  • łazienka.

Na większej powierzchni znajdzie się jeszcze miejsce na gabinet czy pokój gościnny, garderobę czy dodatkowe pomieszczenie gospodarcze.

Projekty małych domów przewidują także garaż w bryle budynku. Klienci mają jeszcze do wyboru projekty z użytkowym poddaszem.

Comments are closed.