Jak dopasować projekty domów do działki?

projekty domów

Zanim w kręgu zainteresowań inwestora znajdą się projekty domów, najpierw trzeba zakupić działkę. Ceny parceli są wysokie, więc nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup takiej działki, na której można postawić każdy dom bez problemu. To cena często decyduje o tym, że inwestor kupuje działkę nietypową. Wtedy musi starannie, z pomocą projektanta wybrać odpowiedni projekt. Biura projektowe nawet w gotowych katalogach posiadają propozycje domów na nietypową działkę.

Co to znaczy działka typowa?

Typowa, łatwa do zabudowania działka ma następujące cechy:

  • kształt prostokąta,
  • wjazd od północy,
  • płaska powierzchnia.

Takie działki mogą mieć dużą lub małą powierzchnię. Na dużej można postawić budynek o dowolnej kubaturze, w tym duży dom parterowy. Natomiast na małej powierzchni, o ile potrzebujemy dużo przestrzeni do zamieszkania, to lepiej wybrać dom piętrowy lub parterowy z użytkowym poddaszem. Pamiętajmy przy tym, że trzeba zachować odpowiednie odległości od posesji sąsiadów.

Działka nietypowa – wjazd od południa

Czasami nie ma wyjścia – wjazd do domu może być usytuowany od południa. Jest to gorsza opcja, ponieważ istnieje taka niedogodność, że dom może nie być wystarczająco nasłoneczniony. Inwestorzy wolą, gdy wjazd jest od północy, wówczas front domu, gdzie zwykle jest strefa dzienna, wymagająca więcej światła słonecznego, znajduje się od strony południowej.

Jednak biura architektoniczne mają już w gotowych katalogach przygotowanych wiele projektów domów z wejściem od południa. Mając tak niekorzystnie usytuowaną parcelę, trzeba wybierać dom spośród takich projektów.

Działka nietypowa – wąska i długa lub działa szeroka i płytka

W jednym i drugim przypadku trzeba szukać takich projektów, które są wykonywane z myślą o działkach o nietypowych rozmiarach. Na wszystkie problemy architekci mają gotowe rozwiązania, nie ma więc potrzeby, by korzystać z drogich projektów indywidualnych.

Działka nietypowa – nierówna powierzchnia

Można, oczywiście, zniwelować teren. To podwyższa koszty budowy. Biura projektowe mają w ofercie takie projekty domów, dla których nierówny teren nie jest problemem. Są to domy z podpiwniczeniem.

Projekty małych domów parterowych dla małych rodzin

projekty małych domów parterowych

Domy parterowe najczęściej powstają we wsiach i na obrzeżach małych miast. Są to tzw. domy na miarę, czyli obliczone na aktualne potrzeby rodziny. Okazuje się, że rodzina 4-osobowa potrzebuje 60 – 80 metrów kwadratowych powierzchni, by wygodnie mieszkać. Małe domy jednorodzinne są większe o 20 -40 metrów, zapewniają więc niezły komfort zamieszkania.

Dla kogo projekty małych domów?

Projekty małych domów parterowych mają dwa rodzaje klientów. Pierwsza grupa to młode rodziny z małymi dziećmi. Dla nich jest to pierwsze samodzielne lokum. Nie mają dużych potrzeb mieszkaniowych, poza tym opiekując się małymi dziećmi, wybierają mieszkanie wygodniejsze i bezpieczniejsze dla małych lokatorów, bo bez barier architektonicznych.

Nieduży dom nie wymaga dużych pieniędzy ani na etapie budowy, ani w trakcie użytkowania.

Drugą grupą klientów są starsze małżeństwa, które po przejściu na emeryturę wyprowadzają się z dużych miast i budynków wielorodzinnych, chcąc jesień swego życia spędzić na wsi w otoczeniu natury, a mały dom ma im zapewnić spokój i bezpieczeństwo.

Oczywiście, każdy może zostać właścicielem niedużego domu, jeśli tylko tego chce i potrzebuje.

Jakie są projekty małych domów?

W projektach małych domów da się zaobserwować dużą różnorodność, jeśli chodzi o rozwiązania architektoniczne bryły budynku. Ponieważ inwestorzy zwykle chcą budować oszczędnie, więc projekty im to umożliwiają. Bryły budynków są proste, dach nieskomplikowany. Domy różnią się wykończeniem elewacji i detalami architektonicznymi. Często towarzyszy im taras łączący część dzienną domu z ogrodem.

Pomieszczenia obecne w takich domach to:

  • salon z aneksem kuchennym, bądź oddzielna kuchnia i salon – to stanowi strefę dzienną domu,
  • 2-3 sypialnie,
  • pomieszczenie gospodarcze,
  • łazienka.

Na większej powierzchni znajdzie się jeszcze miejsce na gabinet czy pokój gościnny, garderobę czy dodatkowe pomieszczenie gospodarcze.

Projekty małych domów przewidują także garaż w bryle budynku. Klienci mają jeszcze do wyboru projekty z użytkowym poddaszem.